Używane wtryskiwacze – gdzie kupić?

Usterki silnika i układu wtryskowego są niezwykle kosztowne. Zakup nowych podzespołów i naprawa problemu nie należą do najtańszych usług. Dlatego też dobrym pomysłem jest nabycie używanych wtryskiwaczy. Gdzie warto zakupić używane wtryskiwacze?

Jakie są funkcje wtryskiwaczy?

Wtryskiwaczami nazywamy jeden z elementów hydraulicznego systemu wtryskowego paliwa. Do ich głównych zadań należą:

 • dostarczenie do komory spalania odpowiedniej dawki paliwa i pod optymalnym ciśnieniem;
 • zagwarantowanie bezpiecznego i właściwego rozprowadzania paliwa.

W temacie układu wtryskowego należy wspomnieć, że na przestrzeni ostatnich kilku lat doszło do zaostrzenia wymogów dotyczących ochrony środowiska i konieczności zmniejszenia emisji spalin. Dlatego też wtryskiwacze elektromagnetyczne, które dotychczasowo były wykorzystywane w starszych modelach samochodów, zostały zastąpione nowoczesną technologią piezoelektryczną.

Po czym rozpoznać uszkodzenie wtryskiwaczy? Najczęstsze objawy awarii

Pierwszym sygnałem wystąpienia usterki jest zapalenie się żółtej kontrolki „check engine”. Pojawienie się takiego komunikatu powinno skłonić kierowcę do sprawdzenia stanu układu wtryskowego i poszukania przyczyny problemu.

Do objawów uszkodzenia wtryskiwaczy zaliczamy:

 • zwiększone zużycie paliwa;
 • częste gaśnięcie silnika na jałowym biegu;
 • szarpanie i charakterystyczne stukanie z silnika;
 • trudności z odpaleniem silnika na ciepło i na zimno;
 • nierówna praca silnika i odczuwalne osłabienie jego mocy;

Jakie są przyczyny uszkodzenia wtryskiwaczy?

Nowe i używane wtryskiwacze są podzespołami, które często ulegają usterkom. Zwłaszcza że ich duża czułość i skomplikowana budowa są niezwykle podatne na oddziaływanie szeregu czynników ryzyka. Przede wszystkim mowa tu o kwestiach dotyczących układu paliwowego. Brak terminowej wymiany filtra lub stosowanie kiepskiej jakości paliwa (rozcieńczonego wodą lub z zanieczyszczeniami) są jednymi z przyczyn występowania usterek systemu wtryskowego.

To jednak nie koniec problemów, które mogą doprowadzić do uszkodzenia wtrysków. Warto dokładnie przeanalizować budowę urządzenia i sprawdzić krok po kroku, co mogło spowodować awarię i realne zaburzenie prawidłowej pracy pojazdu.

 • Iglica To niewielki element znajdujący się w wewnętrznej końcówce wtryskiwacza. Jego uszkodzenie następuje wskutek stosowania kiepskiej jakości paliwa. Powstała usterka sprawia, że paliwo miesza się z olejem silnikowym, co może spowodować uszkodzenie filtrów.
 • Uszczelki W układzie wtryskowym występują w formie małych i okrągłych podkładek, które dociskają wtryskiwacz do gniazda w głowicy silnika. Ich uszkodzenie lub zużycie się powoduje obecność intensywnego zapachu spalin oraz charakterystyczne syczenie z silnika.
 • Otworki rozpylacza Nieprawidłowe rozprowadzanie paliwa sprawia, że silnik nie otrzymuje potrzebnego wsparcia podczas intensywnej pracy. To z kolei skutkuje obniżeniem jego mocy, utrudnionym wejściem na wysokie obroty oraz zwiększonym zużyciem paliwa. Ponadto silnik pracuje niezwykle głośno.
 • Trzpienie zaworów Te komponenty najczęściej ulegają zmatowieniu, co wynika np. z niedostatecznego smarowania lub zatarć. W efekcie następuje pogorszenie szczelności wtryskiwacza i spora szansa na przelewanie się paliwa. Uszkodzenie trzpieni zaworów powoduje nierówną i nieskuteczną pracę silnika.
 • Gniazda zaworów sterujących Zanieczyszczone opiłkami paliwo może doprowadzić do uszkodzenie gniazda dotyczącego zaworów sterujących. Efektem jest naruszenie szczelności wtryskiwacza. Natomiast następstwem tej usterki jest nierównomierna i nieskuteczna praca silnika, a także utrudnienie jego prawidłowego uruchomienia.

Używane wtryskiwacze – gdzie kupić?

Osoby pragnące zakupić używane wtryskiwacze mogą skorzystać z internetu. Warto jednak pamiętać, że transakcje z prywatnymi sprzedawcami nie dają gwarancji bezpieczeństwa. Znacznie lepszym wyborem okażą się autoryzowane komisy samochodowe i autoszroty. Oprócz wieloletniego doświadczenia w branży motoryzacyjnej i bogatej oferty produktów dają pewność, że zrealizowane zakupy zostają udokumentowane. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby wcześniej skontaktować się z pracownikami firmy i porozmawiać na temat produktu. Fachowcy z całą pewnością udzielą odpowiednich informacji, pomogą rozwiać wątpliwości, a nawet doradzą lepsze i korzystniejsze ekonomicznie rozwiązanie.

Używane wtryskiwacze paliwa z komisu MamAuto

Firma MamAuto jest profesjonalnym autoszrotem, który zajmuje się sprzedażą używanych części samochodowych. W naszej ofercie posiadamy wiele wtryskiwaczy pochodzących z aut różnych marek i roczników. Wszystkie produkty są sprawne i charakteryzują się solidną jakością, co gwarantują m.in. odpowiednie warunki ich przechowywania. Zainteresowanych zakupem zapraszamy do kontaktu.

Menu