Filtr DPF – czy warto montować używki?

Jak wiadomo z roku na rok na drogach pojawia się coraz więcej samochodów. Rośnie zatem liczba używanych części samochodowych, które są oferowane na rynku. W zdecydowanej większości przypadków dostarczają je różnego rodzaju stacje demontażu pojazdów, które umożliwiają pozbycie się samochodu w legalny sposób, dopuszczony przez prawo. Kierowcy i właściciele samochodów zastanawiają się zatem czy używane części do auta będą dobrym rozwiązaniem. Czy warto montować używany filtr DPF?

Filtr DPF – Kiedy uważać przy montażu elementów używanych?

Warto jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie używanego filtra DPF zastanowić się , czy będzie to dobre rozwiązanie. Szczególnie dotyczy to właścicieli nowych samochodów. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że używane auto części mogą w takich sytuacjach zdecydowanie odstawać (w kwestii stopienia zużycia) od pozostałych elementów danego pojazdu.

Należy mieć świadomość, że zakup niektórych używanych części samochodowych jest odradzany. Oczywiście, wyjątkiem będzie sytuacja, gdy kierowca lub właściciel samochodu będzie w stanie ocenić stopień ich zużycia. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim części eksploatacyjne, które charakteryzuje nie tylko szybkie zużywanie się, ale również okresowa wymiana. Świetnym przykładem mogą być klocki hamulcowe, zamontowanie zużytej części sprawi, że w bardzo krótkim czasie zdecydowanie spadnie ich efektywność. Można w ten sposób ściągnąć niebezpieczeństwo zarówno na siebie, jak i innych uczestników danego ruchu drogowego.

W przypadku, gdy kierowca nie ma możliwości oceny stanu zużycia filtra DPF odradzany jest zakup tego elementu.

Jakie są korzyści z zakupu używanego filtra DPF?

Wspomniane wcześniej stacje demontażu pojazdów bardzo często są dużymi placówkami, które zbierają stare samochody z całej okolicy. Kierowcy mają zatem możliwość znalezienia części używanych do swojego auta. Zdecydowanie najczęściej wymienianym atutem zakupu używanych części samochodowych jest możliwość oszczędności pieniędzy. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że bardzo często koszt zakupu nowej części samochodowej może być nawet kilka razy wyższy w porównaniu do używanej.

Koniecznie należy również zaznaczyć, że używane filtry DPF nie zawsze będą gorszej jakości w porównaniu do nowych. Dzieje się tak, ponieważ na złomowanie może trafić stosunkowo młody samochód.

Jednocześnie, zakup używanych części samochodowych będzie zdecydowanie bardziej korzystny w przypadku starszych modeli samochodów. Należy bowiem mieć świadomość, że zdarzają się sytuacje, gdzie koszt naprawy lub montażu nowej części samochodowej będzie wyższy niż wartość rynkowa auta. Będzie to wtedy zupełnie nieopłacalna inwestycja dla kierowcy czy właściciela danego samochodu. Użytkownicy powinni wśród zalet zakupu używanych części uwzględnić fakt, że są one znakomitym środkiem do przedłużenia życia samochodu. Jest to szczególnie stosowana metoda przez osoby darzące swój pojazd ogromnym sentymentem.

Menu