Opłata recyklingowa – czym jest i kiedy trzeba ją zapłacić?

Choć sprowadzenie samochodu z zagranicy pozwala zaoszczędzić pieniądze, to zawsze należy liczyć się z kosztami dotyczącymi spraw urzędowych. Przykładem jest opłata recyklingowa za samochód. Kto powinien ją uiścić i czy każdy właściciel nowego pojazdu spoza Polski jest do niej zobowiązany? Czy można zarejestrować samochód bez opłaty recyklingowej? Gdzie zapłacić opłatę recyklingową? Jaki jest jej koszt?

Czym jest opłata recyklingowa?

Jeżeli używany pojazd został sprowadzony z zagranicy, a dotychczasowo nie był zarejestrowany w Polsce, to podmiot zajmujący się sprowadzeniem jest zobowiązany do uiszczenia opłaty recyklingowej w wysokości 500 zł. Opłata ta jest niezbędna, aby pojazd uzyskał możliwość rejestracji na terenie kraju. Koszty te są ponoszone zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy zajmujące się komercyjnym importem i sprzedażą używanych aut. Samochody zagraniczne objęte opłatą na rzecz recyklingu, to auta osobowe umożliwiające przewóz do 8 osób (za wyjątkiem kierowcy) oraz pojazdy ciężarowe, które są przeznaczone do przewożenia ładunków o pojemności do 3,5 tony. Oprócz tego opłata recyklingowa dotyczy trójkołowych motorowerów z kategorii L2e (z wyłączeniem motocykli).

Warto jednak dodać, że kwestia tej opłaty nie dotyczy wyłącznie zagranicznych samochodów! Idealnym przykładem jest branża spożywcza i kwestia torebek foliowych czy reklamówek. Do ich ceny zakupu zostaje automatycznie doliczona opłata recyklingowa, co stanowi pokrycie kosztów związanych z ich późniejszym przetworzeniem w celu ochrony środowiska. Takie rozwiązanie ma na celu zachęcenie przedsiębiorców do redukcji użycia sztucznych materiałów i zastąpienia ich ekologicznymi tworzywami, np. papierem.

Samochody zagraniczne – kto jest zwolniony z opłaty recyklingowej za samochód?

Opłata recyklingowa za samochód nie obowiązuje w przypadku pojazdów uznawanych za zabytkowe. Niemniej jednak warto przypomnieć, że samochody zarejestrowane w Polsce po 1 stycznia 2016 roku są zwolnione z opłaty recyklingowej – wynika to z ustawy z dnia 20 stycznia 2005 roku.Właściciele aut, motorowerów i innych maszyn rejestrowanych przed tym terminem są zobowiązane do poniesienia kosztów na rzecz recyklingu i ochrony środowiska. Co istotne, uiszczenia opłaty należy dokonać przed przystąpieniem do rejestracji pojazdu. Podczas składania dokumentów rejestracyjnych należy obowiązkowo załączyć potwierdzenie zrealizowanej wpłaty.

Gdzie zapłacić opłatę recyklingową?

Pieniądze z opłaty recyklingowej za samochód i inne pojazdy sprowadzane z zagranicy są przekazywane do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Opłaty recyklingowej najwygodniej jest dokonać za pomocą przelewu internetowego. Niezbędną informacją jest zamieszczenie numeru VIN pojazdu, co pozwoli urzędnikom na identyfikację samochodu. W przypadku zarejestrowania pojazdu po 1 stycznia 2016 roku nie jest konieczne uiszczanie opłaty w wysokości 500 zł.

Opłata recyklingowa za samochód – jak odzyskać pieniądze?

Choć zmienione przepisy obowiązują od dobrych kilku lat, to wielu kierowców i właścicieli komisów samochodowych niepotrzebnie dokonuje opłaty recyklingowej bez potrzeby. Wynika to np. z niewiedzy o obowiązującym prawie. Nic jednak straconego! Po wykonaniu przelewu należy skontaktować się z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w celu zgłoszenia uiszczonej zapłaty. Urząd w ciągu miesiąca ma obowiązek zająć się zgłoszeniem i dokonać zwrotu poniesionych kosztów. Podobnie jest w sytuacji gdy np. właściciel samochodu z zagranicy dokona opłaty w wysokości ponad regulaminowych 500 zł – wówczas instytucja jest zobowiązana do zwrotu występującej nadpłaty w czasie 30 dni od zarejestrowanego zgłoszenia.

Komis samochodowy MamAuto – części do samochodów zagranicznych bez dodatkowych opłat

Jeżeli sprowadziłeś samochód z zagranicy i poszukujesz części zamiennych, bądź jesteś właścicielem auta, które wymagało uiszczenia opłaty recyklingowej i chcesz wymienić wadliwe komponenty, to powinieneś skontaktować się z firmą MamAuto. Jesteśmy profesjonalnym autoszrotem, który oferuje bogaty dostęp do części motoryzacyjnych różnych marek, roczników i klas. Ponadto służymy pomocą w zakresie złomowania pojazdów oraz zajmujemy się skupem używanych samochodów.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania, rozwiejemy wszelkie wątpliwości i pomożemy w doborze właściwych produktów do zaspokojenia aktualnych potrzeb. Zainteresowanych poznaniem dokładnej oferty zachęcamy do kontaktu.

Menu