Uszkodzony zderzak – czy warto naprawiać?

Przetarcie, pęknięcie lub odłamanie fragmentu przedniego bądź tylnego zderzaka to częsty problem wielu kierowców. Choć uszkodzony zderzak w żadnym stopniu nie wpływa na funkcjonalność pojazdu, to z całą pewnością rzutuje na jego estetyce. Co okazuje się lepszym rozwiązaniem – wymiana na nowy lub używany zderzak czy zdecydowanie się na naprawę zniszczonej części?

Naprawa pękniętego zderzaka – jak to wygląda w praktyce?

Uszkodzony zderzak jest w większości przypadków zbudowane z tworzywa sztucznego, które niestety niezbyt dobrze reaguje na klejenie. Dlatego samodzielna próba naprawy plastikowego zderzaka zwykle okazuje się niepowodzeniem. W celu usunięcia usterki należy udać się do fachowca, który zajmuje się wykonywaniem prac blacharsko-lakierniczych.

Naprawa pękniętego zderzaka opiera się na następujących etapach:

  1. demontażu uszkodzonego zderzaka, aby przygotować go do dalszych prac naprawczych,
  2. spawaniu zniszczonej części – na miejsce usterki nakłada się rozgrzany plastik, który pozostawia się do stwardnienia,
  3. usunięciu nadmiaru zastygniętej masy plastikowej i zeszlifowaniu zbędnej ilości, aby uzyskać jednolitą i gładką powierzchnię,
  4. wielowarstwowym lakierowaniu (podkład do plastiku, później podkład wypełniający, grunt koloryzujący, baza właściwa i lakier bezbarwny),
  5. finalnym polerowaniu.

Warto jednak podkreślić, że zakres prac renowacyjnych jest uzależniony od rozmiaru uszkodzenia. Oprócz tego koszty i czas naprawy są mocno związane z m.in. modelem samochodu czy obecnością dodatkowych elementów, które wchodzą w skład zderzaka, jak oświetlenie czy czujniki parkowania.

Kiedy warto wymienić uszkodzony zderzak?

W większości przypadków naprawa zderzaka jest znacznie tańsza od zakupu nowej części. Jednak w przypadku gdy finalny koszt usługi mechanika jest bardzo zbliżony do ceny komponentu, to wówczas znacznie lepszym rozwiązaniem będzie jego wymiana. Gdzie można nabyć alternatywę dla uszkodzonego zderzaka?

Pierwszą opcją jest oczywiście ASO, który zagwarantuje dostęp do oryginalnej części. Wówczas można mieć pewność, że materiał, kolor i inne parametry techniczne będą idealnie dopasowane do samochodu. Minusem jest jednak cena – koszty zakupu oryginalnego zderzaka mogą okazać się nawet ponad pięciokrotnie wyższe od zamiennika! Trudno też nie wspomnieć o wygórowanej cenie pozostałych elementów (np. listwy) czy poszczególnych usług lakierniczych i montażowych. To raczej opcja dla kierowców mających samochody na gwarancji lub na tyle kosztowne pojazdy, że po prostu stać ich na naprawy w autoryzowanych salonach obsługi.

Drugim rozwiązaniem jest zakup zamiennika. Niemniej jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy produkt zagwarantuje dobrą jakość. Niektóre zamienniki są wykonywane niedbale i mogą mieć zauważalne różnice w stosunku do oryginalnej części. W innych przypadkach producent mógł wykorzystać zupełnie odmienny rodzaj materiału, co również będzie widoczne.

Trzecim sposobem jest poszukiwanie używanych zderzaków samochodowych w dobrym stanie. W autoszrotach można natrafić na szereg części z drugiej ręki, które charakteryzują się dobrą jakością. Niejednokrotnie właściciele aut decydują się na sprzedaż samochodu na części np. kierowca pojazdu, w którym doszło do poważnego uszkodzenia silnika, zdecydował się sprzedać elementy jego karoserii i wewnętrzne wyposażenie. Co więcej, wizyta w autoszrocie jest świetną opcją dla właścicieli rzadkich i/lub rocznikowych samochodów. Bardzo często jest to jedyne miejsce, gdzie można zakupić pożądaną część.

Czy warto naprawiać używany uszkodzony zderzak samochodowy?

Zakup i renowacja części z drugiej ręki to wciąż znacznie tańsze rozwiązanie, aniżeli skorzystanie z oferty ASO. W wielu przypadkach używany zderzak nie wymaga aż tak kompleksowej naprawy – niekiedy zakres prac ogranicza się do prostej polerki i podmalowania drobnych uszkodzeń. Zwłaszcza że zderzak pochodzi z tego samego modelu samochodu i w niczym się nie różni od zamiennika.

MamAuto – skup i sprzedaż używanych zderzaków

Firma MamAuto jest renomowanym i bogato wyposażonym autoszrotem, który oferuje dostęp do wielu części samochodowych. Wszystkie produkty w naszej ofercie, w tym używane zderzaki samochodowe, charakteryzują się dobrą jakością i są całkowicie wolne od ukrytych usterek. Zachęcamy do sprawdzenia naszego asortymentu, zwłaszcza osoby planujące naprawę pękniętego zderzaka i poszukujące używanego komponentu za rozsądne pieniądze. Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu – nasi fachowcy doradzą w wyborze i pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące konkretnego produktu.

Menu