Części zamienne do samochodu – jak szukać?

Wszystkie auta wymagają rutynowych kontroli stanu technicznego. Niekiedy wymiana części zamiennych do samochodu pozwala zagwarantować pojazdowi dłuższą żywotność, a to zredukuje koszty późniejszych napraw. Wiele osób decyduje się na używane części samochodowe, co wynika m.in. z niższych cen i większej dostępności. Części zamienne do samochodu – gdzie i jak należy szukać?

Szukanie części zamiennych do samochodu po numerze VIN

Jednym z najpopularniejszych sposobów poszukiwania części motoryzacyjnych do konkretnego modelu auta jest ich sprawdzanie po numerze VIN. To ciąg 17 znaków, który pełni funkcję samochodowego numeru PESEL. Litery i cyfry nie są przypadkowe – wszystkie numery VIN składają się z trzech części:

  • WMI – to kod zawierający 3 znaki, które odpowiadają symbolowi producenta;
  • VDS – zawiera od 5 do 6 znaków będących charakterystyką i danymi technicznymi konkretnego modelu pojazdu samochodowego;
  • VLS – to 8 znaków, które są unikatowe dla konkretnego egzemplarza i określają serię auta, rok produkcji oraz miejsce montażu.

Wykorzystanie numeru VIN do znalezienia odpowiedniej części zamiennej do samochodu ma kilka zalet m.in. minimalizuje szansę zakupu nietrafionego i niekompatybilnego produktu, pozwala zaoszczędzić czas oraz przyśpieszyć proces naprawy i ograniczyć ryzyko konieczności zwrotu. Niemniej jednak numer VIN w żadnym stopniu nie gwarantuje, że nabyta używana część samochodowa będzie sprawna i w dostatecznie dobrym stanie.

Poszukiwanie części zamiennych do samochodów osobowych po numerze OEM

Inną, lecz równie popularną opcją, na znalezienie odpowiednich części zamiennych do samochodu jest wykorzystanie numeru OEM. To unikalny numer danego komponentu, który zostaje nadany przed producenta. Podobnie jak w przypadku VIN, tak samo i OEM gwarantuje dużą skuteczność w zakresie dopasowania. I równie podobnie nie daje pewności, że zakupiony produkt okaże się w dobrym stanie technicznym.

Części zamienne do samochodu na portalach aukcyjnych i grupach motoryzacyjnych

Powszechny dostęp do Internetu stanowi spore ułatwienie w poszukiwaniach odpowiedniej części zamiennej do samochodu osobowego. Jednak marka samochodu i rodzaj potrzebnej części, to nie wszystko! Znając dokładną specyfikację pojazdu (tj. rok produkcji, model i wersja auta, moc i wersja silnika, typ napędu oraz rodzaj nadwozia) można o wiele dokładniej przefiltrować ofertę witryn motoryzacyjnych, które umożliwiają zakup nowych i używanych części samochodowych.

Na podstawie wcześniej wspomnianych numerów VIN i OEM istnieje szansa, że konkretny produkt będzie odpowiedni do auta – jednak możliwość sprawdzenia jest zwykle związana z koniecznością uprzedniego kontaktu ze sprzedawcą, aby ten podał nam kod seryjny części. Niestety w wielu przypadkach osoby sprzedające ograniczają kontakt z potencjalnymi kupcami wyłącznie do negocjacji. Zwłaszcza gdy produkt jest chodliwy i bez problemu trafi się inny zainteresowany, który nie będzie wybrzydzać, lecz od razu zdecyduje się na zakup.

Części zamienne do samochodu osobowego – zamówienie u mechanika

Niektóre osoby nie są zdecydowane na samodzielne poszukiwania podzespołów do własnego auta i wybierają nieco łatwiejsze rozwiązanie. Niejednokrotnie mechanicy sami oferują możliwość zamówienia części zamiennych do samochodu, a w tym gwarantują możliwość montażu. Z jednej strony jest to dobra opcja, bo wówczas fachowiec poręcza za zakupiony produkt – zarówno pod kątem kompatybilności do pojazdu, jak i w zakresie funkcjonalności. Z drugiej strony trzeba liczyć się ze sporymi kosztami. Wielu mechaników może decydować się na zwiększenie ceny produktu i samej usługi, co można tłumaczyć jako zwrot kosztów za zaangażowanie się w sprawę. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach tak musi być, ale warto być realistą i wiedzieć, że takie sytuacje są niezwykle częste.

Wizyta w komisie używanych części samochodowych MamAuto

Autoszrot jest rozwiązaniem na każdą kieszeń. W komisie zajmującym się sprzedażą używanych części do samochodów osobowych, jak np. firma MamAuto, można bez najmniejszego problemu znaleźć wiele komponentów do różnych modeli i roczników. Oferowane produkty są w 100% sprawne, a na miejscu nie najmniejszych problemów ze sprawdzeniem numerów OEM w celu potwierdzenia kompatybilności z samochodem. Osoby niedoświadczone mogą natomiast skorzystać z pomocy pracowników, którzy zapoznają się z aktualnymi potrzebami kupującego i pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu. A wszystko to w rozsądnej cenie i bez zbędnego ryzyka zakupu przysłowiowego kota w worku.

Menu