Części używane – jak legalnie sprzedawać?

Wielokrotnie, gdy pojazd podczas użytkowania jest zaniedbywany lub gdy po prostu osiąga pewien wiek – zaczyna się coraz częściej psuć. Z czasem karoseria rdzewieje, a części zaczynają się coraz szybciej zużywać. Koszt części i usunięcia usterki często może przekroczyć wartość takiego auta. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest sprzedaż samochodu na części. Na pewno w takim pojeździe znajdują się części używane, które się mogę jeszcze komuś przydać.

Czy można samemu rozebrać auto na części?

Polskie prawo zabrania samodzielnego demontażu aut na części używane! Dodatkowo kodeks przewiduje bardzo wysokie kary za wykonanie takiej czynności. Jedynym legalnym sposobem jest sprzedaż pojazdu do stacji demontażu. To właśnie takie przedsiębiorstwo może w sposób zgodny z prawem, zdemontować jeszcze sprawne części i wystawić je na sprzedaż. Legalnie działającą stacją demontażu jest mamAuto, która prowadzi skup aut, demontaż, kasację oraz prowadzi sprzedaż części używanych w sklepie internetowym i na allegro.

Sprzedaż na części używane czy złomowanie – co korzystniejsze?

Najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę jest stan, w jakim znajduje się pojazd. Jeżeli pojazd jest bardzo uszkodzony np. w wyniku poważnego wypadku lub gdy jest w dużym stopniu wyeksploatowany, to odzyskanie z niego wartościowych części używanych może być bardzo trudne lub też wręcz niemożliwe. Wtedy korzystniejszym będzie zezłomowanie takiego samochodu. Zdarza się, że uszkodzeniu uległa istotna część, lub auto zostało uszkodzone w wypadku w mniejszym stopniu i nie opłaca się go już naprawiać. Wtedy lepiej opłaca się go sprzedać na części używane. Jak widać, wszystko zależy od stanu auta i znajdujących się w nim części.

Samochód na części używane – gdzie sprzedać?

Zgodnie z prawem rozbiórką samochodów na części mogą zająć się tylko legalne stacje demontażu pojazdów takie jak np. mamAuto. Przepisy regulujące taką formę pozbywania się aut zostały wprowadzone ze względu na ochronę środowiska. Wynika to z faktu, iż nieumiejętne i nieodpowiednie demontowanie aut może doprowadzić do skażenia wód i gruntów. Zanieczyszczenie takie może być wynikiem wycieku olejów, płynów czy paliwa. Legalnie działająca stacja demontażu posiada odpowiednio przygotowane systemy zapobiegające takim skażeniom. Sprzedając samochód do takiej firmy, upewnij się też, że działa ona zgodnie z prawem. Sprzedaż osobom działającym nielegalnie może narazić cię na poważne konsekwencje.

Części używane możesz nabyć w naszym sklepie. Kliknij przycisk poniżej.
mamAuto sklep online

Menu