Części do samochodów koreańskich. Czy warto zdecydować się na używane?

Samochody koreańskich marek cieszą się w Polsce stosunkowo dużą popularnością. Na zakup tych aut najczęściej decydują się kierowcy, którzy oczekują wyjątkowej wygody oraz optymalnego komfortu jazdy. Samochody koreańskie są przy tym bardzo żywotne, co stanowi ich niemałą zaletę. Niestety, nawet tak dobre jakościowo pojazdy narażone są na wyeksploatowanie poszczególnych podzespołów. Wielu kierowców decyduje się w takim przypadku na zakup zamiennych części do samochodów koreańskich – do dyspozycji mają komponenty zarówno fabrycznie nowe, jak i używane.

Części do samochodów koreańskich – nowe czy używane?

Koreański rynek motoryzacyjny jest bardzo specyficzny, przez co niektóre modele wielu cenionych marek dopiero od kilku lat zaczęły pojawiać się na drogach europejskich. Kierowcy zdecydowani na zakup części zamiennych do swoich samochodów stoją przed dużym dylematem, jakim jest inwestycja w części nowe lub używane. Pierwsze rozwiązanie wydaje się najbardziej bezpieczne, ponieważ wybór oryginalnego komponentu daje gwarancję sprawności oraz idealnego dopasowania do modelu. Wadą jest w tym przypadku zdecydowanie wyższa cena, a także ograniczona dostępność podzespołów koreańskich samochodów na polskim rynku. Pod każdym z tych względów dużo lepiej wypadają używane auto części. Najczęściej pochodzą one z samochodów w różnym stanie technicznym, jednak do sprzedaży trafiają wyłącznie elementy w pełni sprawne.

Jakie zalety mają używane części z auto złomów?

Używane części do samochodów koreańskich najczęściej oferowane są przez stacje demontażu pojazdów, czyli auto-złomy. Dotyczy to komponentów pochodzących z wielu popularnych modeli, a także nierzadko nieco mniej rozpowszechnionych pojazdów azjatyckich. Do zalet tego rozwiązania należy przede wszystkim oszczędność pieniędzy, ponieważ zakup części używanej jest dużo tańszy. W porównaniu z fabrycznie nowymi podzespołami, cena okazuje się niższa nawet kilkunastokrotnie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że używane auto części nie muszą odbiegać pod względem sprawności od nowych. Na auto złom trafiają bowiem nie tylko samochody stare lub wyeksploatowane, ale też stosunkowo nowe, ale zniszczone wskutek wypadku. W takich pojazdach wiele komponentów zachowanych jest w bardzo dobrym stanie, dzięki czemu bez przeszkód zamontować można je w innym aucie.

Kiedy warto zastosować używane części do samochodów koreańskich?

Używane części z auto złomów polecane są zwłaszcza przy naprawie nieco starszych samochodów. Wykorzystanie w nich podzespołów nowych praktycznie mija się z celem, ponieważ cena fabrycznego elementu będzie zbyt wysoka. Zastosowanie części eksploatowanych wcześniej w innym pojeździe może się okazać dobrym sposobem na przedłużenie żywotności auta, dzięki czemu będzie ono działać znacznie wydajniej. Taki element będzie również odpowiednio dopasowany do modelu, co pozostaje niemałą zaletą. W przypadku aut ze starszych serii znalezienie fabrycznie nowej części może być praktycznie niemożliwe. Występują też sytuacje, w których nowe elementy nie są odpowiednie dla pojazdów poruszających się po polskich drogach. Nie dotyczy to samego modelu, tylko specyfiki azjatyckich aut. W ich przypadku błędem może być np. zakup nieodpowiednich lamp tylnych czy reflektorów, przez które pojazd nie zaliczy obowiązkowego badania technicznego.

Jak bezpiecznie kupować części używane?

Decydując się na zakup używanych części do samochodów koreańskich, należy zwrócić szczególną uwagę na ich prawidłowy dobór do modelu pojazdu. Kierowca może omyłkowo nabyć komponent, który będzie niedopasowany o zaledwie kilka milimetrów w gwintach czy otworach. Taki element będzie bezużyteczny, a jego montaż – niemożliwy. Używane auto części najlepiej więc kupować po sprawdzeniu numeru VIN samochodu, w którym znajdują się wszystkie informacje dotyczące jego specyfikacji technicznej. W przypadku problemów można też poprosić o pomoc pracowników auto szrotu, którzy optymalnie dobiorą poszukiwaną część do modelu i serii samochodu.

Na co uważać przy zakupie używanych części?

Kupując używane części z auto złomów, należy mieć na uwadze również ich stan techniczny. Montaż elementów zbyt mocno wyeksploatowanych może doprowadzić do spadku efektywności poszczególnych układów, np. w przypadku wykorzystania nadmiernie zużytych klocków i tarcz hamulcowych. Aby nie narażać bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego, warto wybierać jedynie części pozwalające na obiektywną ocenę stopnia zużycia. Przed zakupem należy więc dokładnie obejrzeć element, a w razie potrzeby zapytać o pomoc pracowników auto złomu.

Menu