Części do samochodów japońskich – kiedy warto kupować używane?

W branży motoryzacyjnej z roku na rok wszystko drożeje i nie inaczej wygląda również sytuacja w przypadku części zamiennych. W wielu sytuacjach ciekawą alternatywą dla nowych części fabrycznych, mogą okazać się regenerowane części do samochodów japońskich. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych kierowców, którzy chcą dowiedzieć się, kiedy warto postawić na używane auto części i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Moda na regenerację części samochodowych

W Polsce jak i zresztą na całym świecie jest duża moda na regenerację części samochodowych. W ostatnim czasie z tego typu rozwiązania korzystają nie tylko właściciele samochodów japońskich, ale również wielu innych marek. Sięgając po regenerowane podzespoły można zaoszczędzić nawet 30%-40%, dlatego też coraz więcej kierowców decyduje się na tego typu rozwiązania. Warto wyraźnie zaznaczyć, że regeneracja, to zdecydowanie coś więcej niż sama naprawa. Głównym zadaniem regeneracji używanych części samochodowych jest nie tylko ponowne uruchomienie danego mechanizmu, ale przede wszystkim doprowadzenie go do stanu maksymalnie zbliżonemu oryginalnym częściom. W Polsce pojawia się coraz więcej wyspecjalizowanych warsztatów samochodowych, które specjalizują się w regeneracji części do samochodów japońskich.

Jakie są największe zalety części używanych?

Profesjonalny auto szrot zbiera stare i powypadkowe samochody z całej okolicy, dzięki czemu bez żadnego większego problemu można znaleźć części nawet do mało popularnego auta. Największą zaletą używanych części jest oczywiście oszczędność pieniędzy. Jak powszechnie wiadomo koszty zakupu nowych części do samochodów japońskich, mogą być nawet kilkukrotne wyższe nie tylko od oryginalnych części, ale również od zamienników. Mało kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że w wielu sytuacjach używane auto części są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż popularne zamienniki. Na auto szrot trafiają samochody, które są prawdziwą skarbnicą słabo zużytych oryginalnych części. Używane części są najlepszym wyborem dla posiadaczy starszych samochodów japońskich. Wynika to oczywiście z tego, że naprawy właśnie tych samochodów przy użyciu nowych części osiągają bardzo wysokie ceny. W niektórych sytuacjach nowe części mogą przekroczyć nawet wartość rynkową pojazdu. Używane auto części są więc najlepszym sposobem, aby przedłużyć żywotność swojego ulubionego wozu.

Części do samochodów japońskich – o czym należy pamiętać?

Używane części samochodowe mają oczywiście nie tylko swoje zalety, ale również kilka wad o których należy zawsze pamiętać. Nad inwestycją w części z auto szrotu należy dwa razy się zastanowić. Szczególną uwagę powinni zachować ci kierowcy, którzy mają relatywnie nowy samochód japoński, który jest na przykład niedługo po gwarancji. Zamontowanie „używki” w tym przypadku może sprawić, że będzie ona swoim zużyciem znacznie odbiegać od pozostałych elementów w aucie. Pamiętać należy także o tym, że są takie części, których nie warto kupować w auto szrotach bez odpowiedniej wiedzy motoryzacyjnej. Mowa tutaj przede wszystkim o większości częściach eksploatacyjnych, które najbezpieczniej kupować tylko w obecności zaprzyjaźnionego mechanika. Szczególną uwagę należy zachować przede wszystkim na klocki hamulcowe, które po założeniu mogą zużyć się nawet po przejechaniu kilku kilometrów, przez co stwarzać będą duże zagrożenie na drodze. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie wybrać porządne części zamienne powinny skorzystać z fachowego doradztwa albo postawić na zamienniki.

Menu