Części do ciężarówek – czy warto kupować używane?

Samochody ciężarowe należą do wyjątkowo intensywnie eksploatowanych pojazdów, przez co narażone są na liczne awarie. W przypadku braku możliwości naprawy uszkodzonych komponentów, konieczna jest ich wymiana. Ze znalezieniem odpowiednich części do najpopularniejszych modeli aut ciężarowych nie ma zwykle problemu. O ile z zakupem nieużywanych elementów fabrycznych nie wiąże się żadne ryzyko, o tyle inwestycja w komponenty z rynku wtórnego wzbudza pewne wątpliwości. Czy opłaca się kupować części używane do ciężarówek?

Stan części używanych do aut ciężarowych

Zastanawiając się nad zakupem używanej części do ciężarówki, należy szczególną uwagę zwrócić na stan techniczny danego komponentu. Poziom wyeksploatowania podzespołów oferowanych na rynku wtórnym zależy przede wszystkim od tego, w jakiej kondycji było auto z którego dany element pochodzi. W tym przypadku bardzo duże znaczenie ma renoma sprzedawcy, który powinien przedstawiać autentyczny stan wszystkich oferowanych części i nie zatajać jakichkolwiek defektów. Należy o tym pamiętać zwłaszcza przy okazji zakupów przez internet, ponieważ obecnie bardzo wiele używanych komponentów do aut ciężarowych sprzedawanych jest drogą elektroniczną. Z jednej strony wiąże się to z wieloma zaletami, ponieważ poszukiwaną część można sprowadzić z dowolnego rejonu Polski. Z drugiej trudno jednak zyskać stuprocentową pewność co do stanu zakupionego elementu.

Pochodzenie części używanych

Decydując się na zakup używanych części do samochodu ciężarowego, należy zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Zdarza się bowiem, że komponenty te pochodzą z aut skradzionych. Według aktualnych danych, w Polsce nawet 80 proc. kradzionych pojazdów rozbiera się na części. W obiegu funkcjonują liczne komponenty z czarnego rynku, których zakup może się wiązać nawet z karą pozbawienia wolności. Używane części do ciężarówek należy więc kupować wyłącznie od sprawdzonych sprzedawców, prowadzących legalną działalność oraz posiadających wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające pochodzenie oferowanych komponentów.

Które części używane do ciężarówek opłaca się kupić?

Nie wszystkie używane części do ciężarówek są opłacalne w zakupie. Najczęściej kierowcy poszukują na rynku wtórnym elementów karoserii, takich jak klapy, zderzaki, błotniki, maski czy drzwi. Stan tych elementów zwykle pozostaje dobry, nawet mimo wieloletniej eksploatacji ciężarówki. Nie bez znaczenia pozostaje ich jakość, która jest nieporównywalnie wyższa od powszechnie dostępnych zamienników. Używane, ale przy tym oryginalne części zawsze optymalnie pasują pod względem wymiarowym i zwykle posiadają lepsze zabezpieczenia przed korozją od elementów niefirmowych. Do opłacalnych w zakupie komponentów z rynku wtórnego należą też lampy do ciężarówek, które zwykle utrzymane są w dobrym stanie.

Zakup jakich części używanych do ciężarówek jest ryzykowny?

Niektórych komponentów do ciężarówek nie warto szukać na rynku wtórnym, ponieważ wiąże się to z ryzykiem natrafienia na element mocno zużyty. Dotyczy to chociażby elementów układu zawieszenia, turbosprężarki, wtryskiwaczy do silników wysokoprężnych czy rozruszników. Nadmierne wyeksploatowanie tych elementów zwiększa ryzyko awarii, a tym samym stanowi zagrożenie dla kierowcy oraz pasażerów. Należy też pamiętać, że w Polsce obowiązują przepisy zabraniające stosowania niektórych części używanych. Do takich elementów należą m.in. klocki, tłumiki, przewody paliwowe, szczęki i przewody hamulcowe, układy blokady kierownicy, przeguby układu kierowniczego, pasy bezpieczeństwa, filtry, katalizatory czy zawory recyrkulacji spalin.

Jak i gdzie kupować części używane do ciężarówek?

Na zakup używanej części do ciężarówki warto zdecydować się w sytuacji, gdy naprawa zużytego elementu jest niemożliwa lub nieopłacalna. Rozwiązanie to sprawdza się także wówczas, jeżeli koszt nowego, oryginalnego komponentu znacząco przewyższa możliwości budżetowe właściciela pojazdu. Przy zakupie używanych części do ciężarówek warto podchodzić do ofert sprzedawców z pewną rezerwą. Aby dokładnie ocenić stan elementu z ogłoszenia, należy zapoznać ze zdjęciami lub nawet poprosić o gwarancję. W przypadku części elektrycznych, elektronicznych i mechanicznych, przydatne będą także bardziej szczegółowe informacje. Nierzadko zdarza się, że nawet w ciężarówkach z tego samego rocznika stosowane były inne komponenty. Dobrym rozwiązaniem może być zakup części z auto szrotu, gdzie sprzedawane produkty da się dokładnie obejrzeć przed podjęciem decyzji.

Menu