Porzucenie niesprawnego samochodu – co za to grozi?

Porzucone auta nie stanowią zaskakującego widoku. Wielu właścicieli decyduje się na porzucenie niesprawnego samochodu lub starego pojazdu w najprostszy z możliwych sposobów – efektem tego są porzucone samochody w lesie, na polanach, parkingach lub na ulicach w centrum miasta. Jak prawo rozpatruje problem porzuconych samochodów? Do jakich konsekwencji może doprowadzić porzucony samochód na terenie prywatnym?

Porzucone samochody a prawo

Wrak samochodu czy też porzucone auto jest definiowane jako pojazd bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan jednoznacznie wskazuje, że nie jest on używany i nie nadaje się do dalszego użytkowania. O ile pierwsza część jest łatwa do interpretacji, to w przypadku drugiej jest wiele wątpliwości. Co to oznacza, że porzucony samochód nie jest używany i nie nadaje się do dalszego używania? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć – można by przyjąć, że będzie to auto wiekowe, pozbawione aktualnych badań technicznych, pozostawione bez zabezpieczeń i z wolnym dostępem dla innych użytkowników oraz mające wyraźne uszkodzenia wewnętrzne (estetyczne i funkcjonalne). Z drugiej strony firmy ubezpieczeniowe mianem wraku samochodu określają pojazd po całkowitej szkodzie, uszkodzony lub zniszczony do tego stopnia, że całkowity koszt naprawy nie przekracza 70% wartości pojazdu przed doznaną szkodą.

Trudno też nie wspomnieć o kwestii związanej z zapisem o usunięciu pojazdu z drogi, który znajduje się w art. 50a Prawa o ruchu drogowym. W tym przypadku prawo również jest niejasne względem porzuconych samochodów. Prawo o ruchu drogowym jest zbiorem przepisów obowiązujących na drogach publicznych, strefach ruchu i strefach zamieszkania. Jeżeli porzucone auto znajduje się w miejscu należącym do nich, to sprawa wydaje się jasna. Niestety znacznie trudniej jest w przypadku gdy porzucenie niesprawnego samochodu ma miejsce w lesie, na parkingach czy na drogach wewnętrznych, które nie podlegają przepisom z prawa o ruchu drogowym. Wówczas na próżno prosić miejskie służby o usunięcie wraku – jedynym rozwiązaniem jest kontakt np. ze wspólnotą mieszkaniową bądź właścicielem nieruchomości.

Warto też rozpatrzeć kwestię porzuconego samochodu na terenie prywatnym np. parkingu pod sklepem, który nie wpisuje się do strefy ruchu. Jeżeli wrak ma tablice, to wówczas właściciel zostaje zawiadomiony o konieczności usunięcia nieużywanego pojazdu. Gdy prośby nie przynoszą rezultatu i/lub nie uda się namierzyć właściciela pojazdu, to właściciel terenu prywatnego jest zobowiązany do poniesienia wszelkich kosztów usunięcia.

Porzucenie niesprawnego samochodu – konsekwencje

Jeżeli właściciel porzuconego auta zostanie zidentyfikowany, to sprawa wydaje się prosta. W ciągu 14 dni jest zobowiązany do rozwiązania problemu. Koszty, które musi ponieść za całe zamieszanie, są bardzo różne – niekiedy może być to mandat za porzucony samochód w miejscu publicznym, grzywna za zostawienie pojazdu w miejscu stwarzającym zagrożenie dla otoczenia, czasami dochodzą do tego dodatkowe opłaty np. za odholowanie samochodu na prywatny parking i pozostawienie go tam do momentu odbioru czy też kara za brak OC. Porzucone samochody w lesie mogą zostać obarczone opłatami np. za zagrożenie i zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Z kolei w przypadku porzuconego samochodu na terenie prywatnym właściciel danego terenu może wnieść sprawę do sądu.

Gdy właściciel nie zgłosi się po porzucone auto lub właściciel nie zostanie zidentyfikowany, to w czasie 6 miesięcy od dnia usunięcia pojazd staje się własnością gminy. Jakie są dalsze losy porzuconego samochodu? Jeżeli maszyna jest w dobrym stanie, to władze mają pełne przyzwolenie do jego sprzedaży. Gdy pojazd jest niemożliwy do dalszej eksploatacji, to wówczas pozostaje wyłącznie jego zezłomowanie.

MamAuto – złomowanie porzuconych samochodów

Komis MamAuto zajmuje się skupem niesprawnych i starych pojazdów, które są przeznaczone na złomowisko. Złomowanie jest znacznie lepszą opcją aniżeli porzucenie samochodu w lesie czy na terenie prywatnym – pojazd przekazany do kasacji jest nie tylko dużą przysługą dla środowiska, ale i komfortowym rozwiązaniem dla właściciela. Dzięki złomowaniu można uniknąć konieczności porzucenia auta, co ogranicza ryzyko złamania prawa i obarczenia karami finansowymi. Warto pamiętać, że niektóre części zamienne z samochodu można oddać do skupu. Fachowcy z serwisu MamAuto gwarantują profesjonalną wycenę auta do kasacji i poszczególnych komponentów. Zainteresowanych poznaniem szczegółów zachęcamy do kontaktu.

Menu