Awaria wycieraczek w samochodzie – jakie mogą być przyczyny?

Wycieraczki samochodowe to jedne z tych elementów, których znaczenie często doceniamy dopiero wtedy, gdy nagle przestaną działać. Każdy kierowca z pewnością doświadczył sytuacji, gdy niespodziewany deszcz czy błoto na szybie utrudniło mu widoczność, a wycieraczki odmówiły posłuszeństwa. Dlaczego więc te pozornie proste urządzenia czasem ulegają awariom? Poniżej omówimy kilka potencjalnych przyczyn, przez które może przytrafić się nam awaria wycieraczek.

Awaria wycieraczek – od czego zacząć?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że poruszanie się pojazdem z niesprawnymi wycieraczkami jest zabronione. Jeżeli wycieraczki uległy awarii podczas jazdy, musimy zjechać na pobocze lub zaparkować w innym bezpiecznym miejscu. Należy też odpowiednio zabezpieczyć pojazd, którym się poruszaliśmy, jeżeli zatrzymamy się poza parkingiem. W takim przypadku musimy włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Kontynuowanie jazdy z niesprawnymi wycieraczkami jest nie tylko niebezpieczne, ale także narażamy się na konsekwencje w przypadku kontroli drogowej. Policja w takim wypadku zatrzyma dowód rejestracyjny oraz nałoży na nas mandat.

Gdy już udało nam się bezpiecznie zaparkować nasz samochód, to w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić bezpiecznik odpowiadający za pracę wycieraczek. Przepalony bezpiecznik to najczęstsza przyczyna awarii wycieraczek, które podczas intensywnych opadów pracują pod większym obciążeniem. Dobrze jest więc wiedzieć, gdzie w naszym aucie znajduje się skrzynka bezpieczników, która zależnie od marki i modelu auta może być zamontowana w różnych miejscach. Najczęściej skrzynka bezpieczników montowana jest w kolumnie kierowniczej. Jednak niektórzy producenci umieszczają ją w bagażniku, pod maską lub za schowkiem.

Dziwny dźwięk lub zapach wydobywający się z mechanizmu wycieraczek.

Jeżeli poczujemy nieprzyjemny zapach z silniczka wycieraczek lub dźwięk jego pracy jest inny niż zwykle, może świadczyć to o jego spaleniu. W tej sytuacji niestety nie uda nam się nic samemu zwojować. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wezwanie lawety i udanie się z pojazdem do mechanika. Zdemontuje on wycieraczki i wymieni silniczek na drugi, pasujący do naszego modelu auta. Aby ograniczyć koszt wymiany, można zdecydować się na zamontowanie części używanej. Używane silniczki i mechanizmy wycieraczek znajdziesz w ofercie mamAUTO.pl.

Awaria wycieraczek – uszkodzona manetka lub przekaźnik.

Wyeliminowaliśmy już wszystkie z powyższych usterek, a wycieraczki nadal nie pracują? Z dużym prawdopodobieństwem doszło do uszkodzenia, w manetce przy kierownicy lub awarii uległ przekaźnik sterujący pracą mechanizmu wycieraczek. Również w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest oddanie pojazdu w ręce specjalisty. Doświadczony elektromechanik szybko zdiagnozuje, który z tych elementów jest uszkodzony i sprawnie naprawi lub wymieni odpowiednią część.

Lepiej zapobiegać, zamiast leczyć.

Dobrą praktyką będzie, jeżeli okresowo skontrolujemy sprawność całego mechanizmu wycieraczek. Szczególnie ważne jest to w sytuacji, gdy planujemy dalszą podróż. Pozwoli nam to na zmniejszenie ryzyka awarii w trasie. Chyba nikt nie chciałby, aby spotkała go taka sytuacja, gdy będziemy pędzić autostradą lub będziemy daleko od domu.

Menu