Awaria skrzyni biegów – Najczęstsze problemy z ręczną skrzynią biegów

Ciężko zaprzeczyć, że funkcjonalność samochodów uległa sporej automatyzacji. Niemniej jednak kierowcy wciąż chętniej kupują auta z opcją ręcznej zmiany biegów. Niestety awaria skrzyni biegów zalicza się do wyjątkowo trudnych usterek, które niezwykle często wymagają sporego nakładu finansowego. Kiedy należy wykonać naprawę manualnej skrzyni biegów? Czy naprawa skrzyni biegów wymaga zakupu zupełnie nowych części?

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń

W większości przypadków awaria skrzyni biegów jest wynikiem nieprawidłowej i nieergonomicznej eksploatacji pojazdu. Naprawa skrzyni biegów manualnych przeważnie następuje wskutek zbyt płytkiego wciskania sprzęgła podczas próby zmiany biegu, bądź stanowi rezultat redukcji biegu na niższy w trakcie zbyt wysokich obrotów. Równie częstą przyczyną jest siłowanie się ze skrzynią, czyli nieustanne próby zmiany biegu pomimo wyraźnie odczuwanego oporu np. wskutek niewłaściwej prędkości lub po prostu wad fabrycznych, które nie są widoczne gołym okiem.

Oprócz tego naprawa manualnej skrzyni biegów może być wywołana przez:

 • problem z łożyskami
 • usterkę synchronizatora
 • problem z popychaczami
 • awarię układu różnicowego
 • zużycie się poduszek mocujących
 • wyłamanie lub wytarcie kół zębatych
 • nadmierne zużycie oleju bądź jego zbyt rzadkie wymienianie

Nie można zapominać, że awaria skrzyni biegów może nastąpić także w pojazdach mających system automatycznej zmiany napędu. W tym przypadku problem jest przeważnie spowodowany przez wrzucenie biegu do jazdy naprzód podczas cofania. Równie popularną przyczyną usterek skrzyni może być także problem z olejem, który jest zbyt gęsty lub przepracowany. W obu sytuacjach dochodzi do nieprawidłowego smarowania elementów skrzyni i tym samym skutkować ich złą funkcjonalnością.

Kiedy wykonać naprawę skrzyni biegów? Objawy awarii skrzyni biegów

Gdy nastąpi awaria skrzyni biegów, to wizyta u mechanika wydaje się nieunikniona. Zwłaszcza że  usterka jest dość łatwo odczuwalna i zauważalna. Nawet niedoświadczeni kierowcy są w stanie wywnioskować występowanie problemu z układem odpowiedzialnym za przeniesienie napędu. Choć intensywność występujących niedogodności jest zróżnicowana i uzależniona od stopnia uszkodzenia elementów współtworzących skrzynię biegów, to we wszystkich przypadkach występują podobne nieprawidłowości. Jakie znaki wskazują, że należy pomyśleć o naprawie manualnej skrzyni biegów i kontakcie z fachowcem?

 • Uczucie stukania podczas próby zmiany biegów.
 • Pojawienie się zgrzytania przy redukcji i włożeniu biegu.
 • Nietypowe odgłosy (wycie) w trakcie jazdy samochodem.
 • Nadmiernie odczuwany luz drążka przy wrzuconym biegu.
 • Niespodziewane i gwałtowne ruchy drążka podczas wciskania gazu i przyśpieszenia pojazdu.

Co ciekawe awaria skrzyni biegów w samochodzie będącym automatem są zgoła inne. Mechanicy wskazują, że naprawa skrzyni biegów automatycznej powinna nastąpić m.in. przy wyciekaniu oleju, braku wysokich biegów i wstecznego czy częstymi zmianami biegów.

Jaki jest koszt naprawy manualnej skrzyni biegów?

Oszacowanie dokładnych wydatków na realizację naprawy skrzyń biegów manualnych jest trudne. Finalny koszt interwencji mechanika jest tak naprawdę nierozerwalnie powiązany z występującym problemem. Najbardziej kosztowną częścią jest sama usługa – skrzynia biegów wymaga od fachowca demontażu całego układu przenoszenia napędu, a utrudniony dostęp z pewnością nie jest temu pomocny. Naprawa skrzyni biegów jest bardzo żmudnym i czasochłonnym procesem, który niejednokrotnie wymaga skorzystania z pomocny naprawdę doświadczonych mechaników.

Na koszt wpływa też cena poszczególnych części zamiennych. Niejednokrotnie nowe i oryginalne podzespoły są niezwykle drogie. W związku z tym kierowcy decydują się na dwa rozwiązania:

 1. zakup nowych zamienników które, choć są tańsze, to przeważnie charakteryzują się gorszą jakością w stosunku do oryginału. W przypadku zamienników może też istnieć ryzyko braku w pełni optymalnej kompatybilności.
 2. zakup części oryginalnych z drugiej ręki. Wówczas najlepiej udać się do profesjonalnego komisu sprzedającego używane części samochodowe, które gwarantują dobrą żywotność komponentu.

MamAuto – autoszrot jako pomoc przy awarii skrzyni biegów

Jeżeli szukasz części zamiennych, które wykorzystasz podczas naprawy manualnej skrzyni biegów, to z pewnością musisz sprawdzić ofertę komisu MamAuto. Dysponujemy bogatym asortymentem rozmaitych podzespołów do samochodów różnej klasy, marek i roczników, które umożliwią zaoszczędzenie pieniędzy i pomogą w usunięciu awarii skrzyni biegów. Nasi fachowcy odpowiedzą na wszelkie nurtujące pytania i z całą pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące stanu, ceny czy funkcjonalności konkretnego produktu. Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu!

Menu