Auto szrot, a OC. Czy taki pojazd kwalifikuje się do kasacji?

Niektóre osoby podchodzą do samochodów czysto przedmiotowo, inne zaś mają do nich sentyment. Bez względu na podejście, należy być świadomym, że zdarzają się sytuację, kiedy samochód nie nadaje się już do jazdy. Wówczas jedynym wyjściem jest oddanie samochodu do kasacji na auto szrot. Jednak zanim się to uczyni, warto wiedzieć, jaki samochód podlega kasacji oraz jaki ma to związek z ubezpieczeniem OC.

Auto szrot, czyli czas na kasację

Na auto złom samochód oddaje się wtedy, kiedy nie nadaje się on do jazdy. Zazwyczaj ma to miejsce w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich ma miejsce, kiedy samochód uległ wypadkowi, podczas którego został mocno uszkodzony. Chodzi tu o szkodę, której naprawa przekracza wartość samochodu lub jest do niej zbliżona — czyli po prostu wtedy, kiedy samochodu nie opłaca się już naprawiać. Kolejnym przypadkiem jest zły stan techniczny samochodu. Może on wynikać z wieku auta lub innych zaniedbań. Często w takich sytuacjach oddanie auta do kasacji może okazać się jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Kiedy można oddać samochód na auto szrot?

Tak naprawdę samochód do kasacji można oddać zawsze. Nie musi być on totalnie niesprawny. Najważniejsze jest, aby masa wpisana w dokumenty samochodu, nie była wyższa niż masa faktyczna samochodu przywiezionego na złom. Innych większych obwarowań nie ma. Choć stan techniczny auta nie wprowadza żadnych ograniczeń, to formalności już tak. Właściciel lub osoba dysponująca samochodem powinna przedstawić dokumenty poświadczające własność auta oraz prawo do jego zezłomowania. Mogłoby się wydawać, że takie dokumentu wystarczą do szybkiego i bezproblemowego oddania auta na złom.

Obowiązek ubezpieczenia OC

Mogłoby się wydawać, że podstawowe ubezpieczenie samochodu nie jest konieczne w przypadku kiedy samochód od dawna nie jeździ i jest nieużywany. Nic bardziej mylnego. Każdy właściciel ma obowiązek zachować ciągłość ubezpieczenia OC bez względu na to, czy auto jest używane i sprawne. Te dwie kwestie nie mają zupełnie nic wspólnego z obowiązkiem ubezpieczenia. Dotyczy on każdego samochodu bez względu na stan techniczny. Jak można się domyślić brak ubezpieczenia OC może spowodować problemy w przypadku konieczności oddania auta na złom. Kasacja pojazdu bez OC jest po prostu nielegalna.

Kasacja auta bez OC

Oddanie auta na złom wiąże się z szeregiem formalności. Auto szrot musi wystawić odpowiednie dokument potwierdzające kasację. Zawarta w niej jest także informacja na temat ważnego ubezpieczenia OC. W przypadku kiedy takie informacje zostaną przedstawione podczas wyrejestrowania auta, właściciel samochodu nieposiadającego ciągłości ubezpieczenia OC może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Grozą mu wysokie kary pieniężne za niedopełnienie obowiązku. Jedynym sposobem na uniknięcie takie sytuacji jest zadbanie o to, aby nawet niesprawny lub nieużywany samochód posiadał polisę. Można ją wykupić, chociażby na miesiąc. Nie ma powodu, aby narażać się na kary, nieprzyjemności oraz dodatkowe koszta. Zachowanie ciągłości ubezpieczenia powoli uniknąć tych problemów.

Menu