Zapraszamy do odwiedzenia nowo powstałego sklepu internetowego firmy mamAUTO. W sklepie znajdą Państwo części samochodowe z demontażu z gwarantowanym pochodzeniem.
Jednostki napędowe w pojazdach również są traktowane jako części wymienne. Często zdarza się sytuacja, w której musimy zdecydować się na wymianę silnika. Najczęściej powodami są zużycie, nieopłacalność naprawy uszkodzonej jednostki lub niezadowalające nas jej osiągi. W wyżej wymienionych przypadkach wymiana silnika w samochodzie jest możliwa. Jednak czy fakt wymiany musimy gdzieś zgłaszać? Staramy się odpowiedzieć na to pytanie w artykule poniżej.
Najczęściej decydujemy się na wymianę jednostki w sytuacji, gdy jest ona już bardzo mocno wyeksploatowana lub uległa poważnej awarii. Koszt regeneracji lub naprawy może wynieść nawet kilka tysięcy. Dodatkowo cała operacja jest czasochłonna i powinniśmy ją przeprowadzić w wyspecjalizowanym warsztacie. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest wymiana silnika na używany, pochodzący z takiego modelu pojazdu jak nasz. Gdy uda nam się znaleźć używaną jednostkę w dobrym stanie, na pewno posłuży nam długi czas. Sprawdzone silniki używane z gwarancją znajdziesz w ofercie sklepu mamAUTO.
Gdy nie jesteśmy zadowoleni z osiągów naszego silnika, możemy zdecydować się na wymianę na jednostkę z innego samochodu o lepszych parametrach. Zabieg taki potocznie nazywamy swapem silnika. Zwrócić jednak musimy uwagę na fakt, że nie możemy zamontować dowolnego silnika. Musi on pasować do naszego samochodu oraz współgrać z innymi podzespołami. Cały proces swapu przeprowadzają wyspecjalizowani mechanicy, którzy odpowiednio dobiorą jednostkę. Zająć się też powinni doborem wszystkich części, które należy wymienić, by ze sobą współpracowały. Najczęściej wraz z wymianą silnika musimy liczyć się również z wymianą skrzyni biegów oraz wiązki elektrycznej. Konieczne może być również wymienienie innych podzespołów, co stawia pod znakiem zapytania opłacalność takiej wymiany.
Chęci wymiany jednostki napędowej na inną nie musimy nigdzie zgłaszać. W świetle polskiego prawa silnik samochodowy jest częścią wymienną i bez przeszkód można zamontować drugi silnik. Po wymianie silnika powinniśmy jednak udać się na stację diagnostyczną w celu odbycia rozszerzonego badania technicznego. Szczególnie ważne jest to, jeżeli silnik wymieniony został na jednostkę o innych parametrach. Diagnosta po wykonaniu badania wystawi odpowiedni dokument, który potrzebny będzie w wydziale komunikacji, aby zaktualizować dane w dowodzie rejestracyjnym.
Bardzo ważnym jest też zgłoszenie faktu wymiany silnika towarzystwu ubezpieczeniowemu, w której mamy wykupioną polisę OC. W przypadku zdarzenia drogowego może on odmówić wypłaty ubezpieczenia, jeżeli nie został powiadomiony o zmianie jednostki. A jak ma się to do wysokości składki ubezpieczenia? Jeśli mówimy o wymianie silnika na taki sam, to nie powinno mieć to wpływu. Natomiast jeżeli rozpatrujemy sytuację, w której zamontowany silnik ma inne parametry niż poprzednio, to wysokość składki może ulec zmianie.