Zapraszamy do odwiedzenia nowo powstałego sklepu internetowego firmy mamAUTO. W sklepie znajdą Państwo części samochodowe z demontażu z gwarantowanym pochodzeniem.
Z różnych powodów możemy posiadać do zezłomowania auto niekompletne, czyli takie, z którego zostały wymontowane niektóre elementy. Pojazdem niekompletnym uznać można także samą karoserię. Czy w takim przypadku możliwe jest złomowanie samej karoserii? Przeczytaj w artykule poniżej.
Za niekompletny uznaje się pojazd, którego waga jest mniejsza niż 90% masy auta wpisanej w Dowodzie Rejestracyjnym. W tę definicję idealnie wpisuje się sama karoseria pojazdu. Więc, gdy będziemy chcieli oddać na złom samą karoserię, to tak zostanie ona zakwalifikowana.
Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby samą karoserię zezłomować. Legalnie działająca stacja demontażu ma obowiązek przyjąć od nas wrak pojazdu. Nawet jeżeli będziemy chcieli oddać na złom samą karoserię. Oczywiście w przypadku takim cena złomowanego pojazdu będzie odpowiednio niższa.
Każdy pojazd, który oddajemy do kasacji, jest indywidualnie wyceniany. Większość stacji demontażu ma własne cenniki. Przeważnie jest odliczana ustalona kwota za każdy brakujący kilogram (poniżej 90% masy własnej pojazdu). Z powyższego wynika fakt, że oddając samą karoserię na złom, otrzymamy odpowiednio niższą zapłatę za samochód.
Zasadniczo złomowanie samej karoserii nie różni się od złomowania normalnego auta. W pierwszej kolejności musimy skontaktować się z firmą zajmującą się skupem i demontażem pojazdów. Warto rozeznać się i wybrać legalnie działającą stację demontażu, która zajmie się fachowo naszą sprawą. Takim przedsiębiorstwem jest np. mamAuto.
W firmach takich pracują wykwalifikowani pracownicy, którzy odpowiedzą na wszystkie nurtujące nas pytania. Personel zawsze jest przeszkolony z zakresu obsługi klienta. Dzięki temu otrzymamy informację aktualną i z pierwszej ręki.
Niezależnie od tego, czy chcemy zezłomować samochód, niekompletny pojazd czy samą karoserię do przeprowadzenia procesu niezbędne będą określone dokumenty. Gdy przekazujemy pojazd na stację demontażu, okazać musimy Dowód Rejestracyjny, Kartę Pojazdu (jeżeli była wydana), tablice rejestracyjne. Musimy mieć przy sobie również dowód tożsamości, aby potwierdzić swoją tożsamość przed pracownikiem autokasacji.
Na autoszrocie po przekazaniu samochodu otrzymamy zaświadczenie o kasacji pojazdu. Z zaświadczeniem tym musimy udać się do Wydziału Komunikacji i wyrejestrować zezłomowany pojazd lub karoserię. W urzędzie oprócz wyżej wymienionego zaświadczenia przedłożyć musimy Dowód Rejestracyjny, Kartę Pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Okazać musimy także potwierdzenie opłacenia składki za ubezpieczenie OC – ważne na dzień oddania auta do demontażu. Mamy na to aż 30 dni od daty kasacji.