Używane silniki samochodowe – czy zakup na autoszrocie to dobry pomysł?

Przemysł motoryzacyjny, podobnie zresztą jak i inne branże, odniósł poważny wzrost cen, co doprowadziło do zwiększenia kosztu zakupu pojazdów i części zamiennych. Nic dziwnego, że kierowcy decydują się na komponenty z drugiej ręki – niejednokrotnie części samochodowe znajdujące się na autoszrocie pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy. Czy używane silniki samochodowe są dobrym pomysłem?

Nowe silniki a używane silniki samochodowe – różnica nie tylko w cenie

Nowoczesne samochody są niejednokrotnie reklamowane jako auta bezawaryjne i charakteryzujące się nieprawdopodobną wytrzymałością. W rzeczywistości nowe rozwiązania technologiczne okazują się przyczyną szeregu problemów. Przyczyn jest bardzo dużo:

  • podzespoły na tańsze rynki (np. kraje wschodnie) są produkowane z kiepskiej jakości materiałów, co rzutuje na ich wadliwości;
  • słabsza jakość wykorzystanych części zamiennych sprawia, że żywotność samochodu jest zdecydowanie mniejsza aniżeli aut z poprzednich dekad;
  • nowoczesne konstrukcje silników charakteryzuje skomplikowana budowa, a to jest związane z większą liczbą komponentów potrzebnych do ich prawidłowego funkcjonowania.

Niejednokrotnie uszkodzenie nawet małego elementu w nowym silniku prowadzi do prawdziwej kaskady awarii, które prowadzą do konieczności wymiany całej jednostki napędowej.

Pasjonaci motoryzacji nie będą zaskoczeni faktem, że największą niezawodność należy przypisać silnikom wyprodukowanym w latach 90. Jednostki napędowe w starych samochodach pozwalały pojazdom na pokonywanie setek tysięcy kilometrów, a przebiegi rzędu 400 tysięcy nikogo nie dziwiły.

Dziś na próżno tego oczekiwać od nowych silników. Dlatego w przypadku awarii nowoczesnego samochodu znacznie lepiej będzie zakupić używany silnik – w profesjonalnym komisie z częściami motoryzacyjnymi można bez najmniejszego problemu nabyć funkcjonalny sprzęt, który posłuży przez dobrych kilka lat. Różnica w cenie może być natomiast ogromna. Koszt zakupu nowego silnika to wydatek liczony w dziesiątkach tysięcy złotych, w przypadku używanego silnika samochodowego cena może zamknąć się w maksymalnie 5000 złotych.

Używane silniki samochodowe – od czego zależy cena?

Koszt zakupu używanego silnika jest uzależniony od szeregu kwestii, które można tak naprawdę podzielić na dwie główne grupy. Pierwszą z nich jest oczywiście sam silnik, a raczej problem, jaki go dotknął. Całkiem inaczej kształtują się ceny samodzielnego silnika bez osprzętu, aniżeli urządzeń zawierających alternatory, rozrusznik, turbosprężarkę, pompę paliwa, kolektory, wtryskiwacze i inne niezbędne elementy. Dlatego w przypadku sprawnego układu paliwowego i turbodoładowania należy rozglądać się za samodzielnymi „słupkami” silnikowymi.

Drugą grupą czynników jest oczywiście samochód, a będąc precyzyjnym:

  • marka,
  • rocznik produkcji,
  • model i klasa pojazdu,
  • rodzaj silnika (benzyna, diesel, LPG),
  • popularność/powszechność konkretnego modelu – o wiele łatwiej dostać używane silniki do łatwo dostępnych samochodów, aniżeli wymyślnych pojazdów.

Zakup używanego silnika samochodowego – czym się kierować?

Skoro już zapadła decyzja o nabyciu używanego silnika do auta, to warto zwrócić uwagę na kilka ważnych informacji przed dokonaniem zakupu. Zawsze istnieje bowiem ryzyko, że sprzęt z drugiej ręki może mieć ukryte wady, które ujawnią się dopiero po czasie. Dlatego też prezentujemy listę zagadnień, które należy wziąć pod uwagę w trakcie rozglądania się za używanym silnikiem samochodowym.

  1. Wygląd zewnętrzny – przesadnie zadbane, wręcz nowe silniki sprzedawane jako używane powinny budzić wątpliwości i odwodzić od zakupu. Jest szansa, że były uszkodzone fabrycznie.
  2. Uruchomienie silnika powinno nastąpić przy sprzedawcy i w asyście światków – ponadto silnik uruchamiany pierwszy raz powinien być całkowicie zimny.
  3. Początkowo silnik może działać niemiarowo, ale po rozgrzaniu powinien funkcjonować równo i bez zarzutu – jeżeli nie, to warto zrezygnować z zakupu.
  4. Wartość ciśnienia – gdy przekracza 12 atmosfer, to znak, że produkt jest wadliwy, do oceny warto wykorzystać manometr.
  5. Ocena systemu chłodzenia – analiza pracy silnika na niskich obrotach pozwala sprawdzić, czy wirnik działa bez zarzutu, a cała jednostka napędowa jest prawidłowo chłodzona.
  6. Szybkość zapłonu – silnik uruchamiający się przez ponad 10 sekund, przypuszczalnie jest uszkodzony.
  7. Analiza kontrolek ostrzegawczych deski rozdzielczej.
  8. Sprawdzenie tempa wzrostu temperatury silnika.

MamAuto – komis samochodowy z używanymi silnikami

Firma MamAuto jest profesjonalnym auto szrotem, który oferuje zakup szeregu części zamiennych do rozmaitych pojazdów motoryzacyjnych. W naszym komisie bez najmniejszego problemu zakupisz używane silniki samochodowe, który będzie idealnie spełniał Twoje potrzeby. Wszystkie produkty dostępne w naszym auto szrocie są w 100% sprawne i charakteryzuje je naprawdę dobra jakość. Natomiast nasi fachowcy, którzy od wielu lat pracują w branży motoryzacyjnej, pomogą dobrać odpowiednie komponenty. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych zakupem używanych części samochodowych w rozsądnej cenie.

Menu