Używane car audio – czy warto?

Podróż w akompaniamencie ulubionej muzyki lub przejażdżka w towarzystwie interesującej audycji radiowej stanowi standard w dzisiejszych czasach. To idealna forma odprężenia dla pasażerów, a dla kierowcy pomoc w utrzymaniu skupienia i w walce z narastającym snem w trakcie długiej trasy. System car audio podobnie jak reszta części samochodowych może ulec usterce. Co okaże się lepszym wyborem – zakup nowego sprzętu czy używane car audio?

Co wchodzi w skład zestawu car audio?

Mianem systemu car audio określa się nagłośnienie samochodu, które składa się z radioodtwarzacza oraz głośników. Obecnie praktycznie wszystkie auta posiadają wbudowany zestaw nagłośnieniowy, który oferuje słuchanie muzyki i rozgłośni radiowych w lepszej bądź gorszej jakości. Prawdziwi audio maniacy często decydują się na rozbudowę fabrycznych zestawów car audio i na własną rękę dokonują jego modyfikacji. Wówczas mowa o takich pracach jak:

  • odpowiednie uszczelnienie kabiny samochodu
  • dobór odpowiedniego sprzętu bazowego (tj. radia i głośników)
  • zakup dodatkowego wzmacniacza lub subwoofera w celu uzyskania większej mocy
    z głośników

Jednak dla wielu osób podstawowy system car audio wydaje się wystarczający. W nowych modelach radioodtwarzacze oprócz czytnika płyt CD mają wejście USB, co umożliwia podłączenie pendrive’a z ulubionymi utworami. Nowatorskie rozwiązania oferują szereg innych opcji m.in. odtwarzanie muzyki z internetowych platform streamingowych, uruchomienie aplikacji związanych z nawigacją i mapami, używanie komunikatorów lub podłączenie telefonu za pomocą bluetootha i wykorzystanie jako zestaw głośno mówiący.

Czy warto zakupić używane radio samochodowe?

Nowa elektronika jest nierozerwalnie powiązana z dużymi kosztami, a jej trwałość może pozostawiać wiele do życzenia. Osoby pragnące ograniczyć wydatki i szukające ekonomicznych rozwiązań powinny zdecydować się na zakup używanego systemu car audio. Zwłaszcza że przeglądając ofertę auto szrota można znaleźć markowy sprzęt w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Choć wielokrotnie można spotkać się z opinią, że używane car audio budzi wątpliwości co do jakości i trwałości, to zupełnie innego zdania są osoby planujące przygotowanie spersonalizowanego nagłośnienia we własnym samochodzie. Subwoofery, wzmacniacze i głośniki znajdujące się na szrocie wielokrotnie są podrasowane przez audio maniaków, co zapewnia jeszcze lepsze doznania muzyczne podczas słuchania.

Moda na oldschool trwa, a kolekcjonerzy starych modeli samochodów nie wyobrażają sobie auta z nowoczesnymi radioodtwarzaczami. Dlatego bardzo często miłośnicy analogowych nośników (tj. kaset magnetofonowych) decydują się na zakup używanego systemu car audio z minionych lat. W wielu przypadkach sprzęt pomimo sporego stażu wciąż działa jak za czasów własnej świetności. Co jednocześnie dowodzi, że elektronika z ubiegłych dekad prezentowała o wiele większą jakość wykonania pod kątem wykorzystywanych podzespołów.

W temacie samochodów z dawnych roczników warto dodać, że zakup nowego systemu car audio mija się z celem. Choć nowoczesne radio może zostać wykorzystane po wymianie aktualnego modelu auta, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo braku kompatybilności z obecnym „staruszkiem”. Różnica lat bardzo często stanowi przyczynę wielu problemów np. zwiększonego poboru prądu i przedwczesnego zużycia akumulatora.

Skoro mowa o kompatybilności to należy poruszyć jeszcze jedną istotną kwestię. Używany system car audio jest idealnym rozwiązaniem dla właścicieli samochodów z innych kontynentów np. USA czy Australii. Tamtejsza elektronika (czego dobrym odzwierciedleniem były dawne magnetowidy) niejednokrotnie „gryzie się” z europejskimi odpowiednikami, co może doprowadzić do mniej lub bardziej poważnych usterek – w najgorszym przypadku nie będą po prostu działać, a wydane pieniądze pójdą na marne. Dlatego radioodtwarzacz do amerykańskiego samochodu lepiej poszukać w auto szrocie.

Zakup używanego systemu car audio to bardzo częsty wybór właścicieli firm, którzy mają na stanie wiele pojazdów służbowych. Radia, wzmacniacze i głośniki ze szrota pozwalają im zaoszczędzić koszty w samochodach, które zostają poddane nadmiernej eksploatacji. Poniżej kilka przykładów wykorzystania nagłośnienia z drugiej ręki:

  • samochody w firmach kurierskich
  • pojazdy mechaniczne z transportu publicznego
  • auta wykorzystywane w lokalach gastronomicznych
  • busy i tiry do przewozu materiałów wielkogabarytowych
  • samochody związane z usługami przeowozwymi np. taksówki
  • samochody dla przedstawicieli handlowych z dużych korporacji

Gdzie warto zakupić używany system car audio

W ofercie serwisu Mam Auto można znaleźć wiele markowych radioodtwarzaczy, głośników i innych auto części, które umożliwią skompletowanie własnego nagłośnienia samochodowego lub wymianę wadliwych urządzeń. Nasi specjaliści świadczą pomoc w zakresie wyboru odpowiedniego produktu, co ograniczy ryzyko zakupu niekompatybilnych akcesoriów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i sprawdzenia naszego wieloletniego doświadczenia z zakresu elektroniki motoryzacyjnej – pomożemy dobrać najlepsze z możliwych rozwiązań!

Menu