Wymiana silnika w samochodzie – czy trzeba zgłaszać?

Jednostki napędowe w pojazdach również są traktowane jako części wymienne. Często zdarza się sytuacja, w której musimy zdecydować się na wymianę silnika. Najczęściej powodami są zużycie, nieopłacalność naprawy uszkodzonej jednostki lub niezadowalające nas jej osiągi. W wyżej wymienionych przypadkach wymiana silnika w samochodzie jest możliwa. Jednak czy fakt wymiany musimy gdzieś zgłaszać? Staramy się odpowiedzieć na to pytanie w artykule poniżej.

Wymiana silnika w samochodzie z powodu awarii lub zużycia.

Najczęściej decydujemy się na wymianę jednostki w sytuacji, gdy jest ona już bardzo mocno wyeksploatowana lub uległa poważnej awarii. Koszt regeneracji lub naprawy może wynieść nawet kilka tysięcy. Dodatkowo cała operacja jest czasochłonna i powinniśmy ją przeprowadzić w wyspecjalizowanym warsztacie. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest wymiana silnika na używany, pochodzący z takiego modelu pojazdu jak nasz. Gdy uda nam się znaleźć używaną jednostkę w dobrym stanie, na pewno posłuży nam długi czas. Sprawdzone silniki używane z gwarancją znajdziesz w ofercie sklepu mamAUTO.

Swap sinika – wymiana jednostki na mocniejszą.

Gdy nie jesteśmy zadowoleni z osiągów naszego silnika, możemy zdecydować się na wymianę na jednostkę z innego samochodu o lepszych parametrach. Zabieg taki potocznie nazywamy swapem silnika. Zwrócić jednak musimy uwagę na fakt, że nie możemy zamontować dowolnego silnika. Musi on pasować do naszego samochodu oraz współgrać z innymi podzespołami. Cały proces swapu przeprowadzają wyspecjalizowani mechanicy, którzy odpowiednio dobiorą jednostkę. Zająć się też powinni doborem wszystkich części, które należy wymienić, by ze sobą współpracowały. Najczęściej wraz z wymianą silnika musimy liczyć się również z wymianą skrzyni biegów oraz wiązki elektrycznej. Konieczne może być również wymienienie innych podzespołów, co stawia pod znakiem zapytania opłacalność takiej wymiany.

Wymiana silnika w samochodzie – formalności.

Chęci wymiany jednostki napędowej na inną nie musimy nigdzie zgłaszać. W świetle polskiego prawa silnik samochodowy jest częścią wymienną i bez przeszkód można zamontować drugi silnik. Po wymianie silnika powinniśmy jednak udać się na stację diagnostyczną w celu odbycia rozszerzonego badania technicznego. Szczególnie ważne jest to, jeżeli silnik wymieniony został na jednostkę o innych parametrach. Diagnosta po wykonaniu badania wystawi odpowiedni dokument, który potrzebny będzie w wydziale komunikacji, aby zaktualizować dane w dowodzie rejestracyjnym.

Bardzo ważnym jest też zgłoszenie faktu wymiany silnika towarzystwu ubezpieczeniowemu, w której mamy wykupioną polisę OC. W przypadku zdarzenia drogowego może on odmówić wypłaty ubezpieczenia, jeżeli nie został powiadomiony o zmianie jednostki. A jak ma się to do wysokości składki ubezpieczenia? Jeśli mówimy o wymianie silnika na taki sam, to nie powinno mieć to wpływu. Natomiast jeżeli rozpatrujemy sytuację, w której zamontowany silnik ma inne parametry niż poprzednio, to wysokość składki może ulec zmianie.

Używane silniki z gwarancją znajdziesz w naszym sklepie:
mamAuto sklep online

Menu