Demontaż samochodów – na czym polega?

Demontaż samochodów to usługa, która polega na rozmontowywaniu powypadkowych, skorodowanych, spalonych lub po prostu niechcianych aut na części. Proces ten można przeprowadzić w przypadku pojazdów każdego typu, w tym osobowych, ciężarowych, dostawczych, autobusów, uprzywilejowanych, ciągników, naczep, motocykli, quadów oraz wielu innych. Usługi tego typu oferują profesjonalne stacje, potocznie nazywane auto szrotami. Firmy oferujące demontaż samochodów działają na określonych prawach i świadczą także inne usługi, m.in. sprzedaż części używanych.

Demontaż pojazdu

Kiedy samochód trafia do stacji demontażu pojazdów, rozbierany jest na części pierwsze. Proces demontażu rozpoczyna się od zmierzenia masy auta, a także usunięcia poduszek powietrznych. Kolejny etap to opróżnienie samochodu z paliwa oraz pozostałych płynów eksploatacyjnych, włącznie z oczyszczaniem układu klimatyzacyjnego z resztek czynnika chłodzącego. Po tym następuje wymontowanie akumulatorów, katalizatora spalin, filtrów oleju, opon, szyb, części zawierających rtęć oraz różnych elementów wyposażenia. W procesie demontażu auta uzyskać można wiele komponentów nadających się do dalszej eksploatacji, w tym elementów oświetlenia, felg aluminiowych i stalowych, sprzętu elektronicznego oraz niektórych podzespołów mechanicznych – np. silników, amortyzatorów, rozruszników, alternatorów i skrzyń biegów. Auto szrot może też odzyskać maski, błotniki, klapy, drzwi oraz inne elementy.

Segregacja elementów auta

Po przeprowadzeniu demontażu auta, poszczególne elementy są odpowiednio segregowane. W następnej kolejności mogą trafić do określonych odbiorców, np. szyby do hut szkła, a oleje do punktów skupu. Komponenty wykonane z tworzyw sztucznych poddawane są recyklingowi, a następnie wykorzystywane w wytwórstwie części plastikowych i gumowych. Akumulatory należy odpowiednio zabezpieczyć, po czym trafiają one do hut oddzielających z nich ołów, kwas i tworzywa. Opony wykorzystywane są na wiele sposobów, z czego egzemplarze najbardziej zużyte trafiają do odpowiednio przygotowanych spalarni – najczęściej pieców cementowni, które pozwalają na odzysk energetyczny bez zanieczyszczania powietrza. Opony poddawane są też recyklingowi, a pozyskiwane z nich materiały znajdują zastosowanie np. przy budowie kanałów i zbiorników wodnych czy produkcji barier dźwiękochłonnych.

Demontaż samochodów – Pozyskiwanie części używanych

Wiele samochodów poddanych procesowi demontażu posiada w pełni sprawne, nadające się do powtórnego wykorzystania części. Komponenty zachowane w dobrym stanie technicznym trafiają do sprzedaży, dzięki czemu przedłużają żywotność kolejnych aut. Większość tych części zamiennych to podzespoły mechaniczne i elektryczne, a także niektóre elementy blacharskie. Wszystkie sprzedawane części można przed zakupem obejrzeć, dzięki czemu nie występuje ryzyko nabycia komponentu zbyt mocno wyeksploatowanego lub niedopasowanego do pojazdu. Elementy te stanowią dobrą alternatywę dla nowych komponentów, ponieważ są od nich zdecydowanie tańsze. Auto szroty często oferują też części do modeli wycofanych już z produkcji, w przypadku których znalezienie nieużywanego podzespołu może być bardzo trudne.

Wymagania prawne dla stacji demontażu pojazdów

Każda stacja demontażu pojazdów zobowiązana jest do posiadania pozwolenia na prowadzenie tego typu działalności. Wszystkie auto szroty muszą też spełnić wymagania dotyczące lokalizacji, ponieważ takie zakłady mogą się znajdować wyłącznie na działkach zaklasyfikowanych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego jako tereny usługowo-przemysłowe lub przemysłowe. Stacja demontażu pojazdów powinna również uzyskać decyzję dotyczącą środowiskowych uwarunkowań, ponieważ jej działalność w znaczącym stopniu oddziałuje na środowisko. Legalne złomowanie samochodu może być jednak bardzo przyjaznym dla natury sposobem utylizacji starych aut, o ile przeprowadzane jest z wykorzystaniem odpowiednich technologii.

Demontaż samochodów – wybór stacji

Przy wyborze auto-szrotu warto pamiętać, że taki zakład musi dysponować również odpowiednimi upoważnieniami. Uprawniają one firmę do legalnego demontażu pojazdów, a także wydawania zaświadczeń potrzebnych klientom do wyrejestrowania auta w wydziale komunikacji. W Polsce legalnie działa bardzo wiele auto-szrotów, które prowadzą skup pojazdów różnego rodzaju. Stacje demontażu często płacą swoim klientom gotówką oraz oferują bezpłatny odbiór samochodu na terenie miasta, a nierzadko nawet całego województwa. Taka usługa ma kluczowe znaczenie dla osób, które chcą szybko i łatwo pozbyć się auta.

Menu